Open City  /  Otwarte Miasto

Festiwal    sztuki    w przestrzeni    publicznej

Lublin 2010    Kurator: Krzysztof Żwirblis

/ Jarosław Lipszyc

Urodzony w  1975 roku.

Poeta, dziennikarz i publicysta oraz działacz na rzecz wolnej kultury. Członek zespołu Krytyki Politycznej, prezes Fundacji Nowoczesna Polska. Twórca niewychodzącego już pisma literackiego Meble, związanego z nurtem neolingwistycznym, którego był jednym z głównych ideologów i przedstawicieli. Współautor Manifestu Neolingwistycznego.

Wydał trzy tomiki: bólion w kostce (1997), poczytalnia (2000) i Mnemotechniki (2008). Ta ostatnia książka jest zbiorem literackich remiksów z artykułów Wikipedii i udostępniona jest na licencji GFDL, także na Wikiźródłach. Poza tym publikował m.in. w pismach literackich Lampa, Ha!art oraz społeczno-politycznej Krytyce Politycznej.

Wykonywał swoje wiersze z towarzyszeniem specjalnie powołanego w tym celu zespołu Usta, który działał w latach 2002-2006.

Był inicjatorem „Listu otwartego przeciw wprowadzeniu patentów na oprogramowanie” (2005) i „Listu otwartego przeciwko DRM” (2006) -cyfrowym systemom ograniczania dostępu do dóbr kultury. W 2006 wszedł w skład kolektywu Indeksu 73.

W 2008 był inicjatorem i współorganizatorem Koalicji Otwartej Edukacji (KOED), zrzeszającej organizacje wspierające ideę rozwijania i wykorzystywania otwartych zasobów edukacyjnych. Jest przewodniczącym prezydium KOED.