Open City  /  Otwarte Miasto

Festiwal    sztuki    w przestrzeni    publicznej

Lublin 2010    Kurator: Krzysztof Żwirblis

/ Ronen Eidelman

Jest żydowskim artystą, pisarzem, aktywistą i producentem, zaangażowanym w łączenie sztuki, kultury i podstaw polityki.

Urodził się w Nowym Jorku, wychował się w Jerozolimie, a obecnie mieszka i pracuje w Tel Awiwie. Współzałożyciel i wydawca „Erev-Rev” – wiodącego pisma internetowego o sztuce i kulturze w języku hebrajskim. Założył i redagował wiele artystycznych i społeczno-politycznych magazynów i czasopism takich jak „Maarav” (www.maarav.org.il), który tworzył przez sześć lat. Absolwent programu MFA dla Sztuki Publicznej i Nowych Strategii Artystycznych na Uniwersytecie Bauhaus w Weimarze, w Niemczech. Obecnie jest artystą rezydentem w Centrum Nauk Humanistycznych Minerva na uniwersytecie w Tel Awiwie.

Wystawiał swoje prace w galeriach i muzeach na całym świecie np.: Be[com]ing Dutch (Staw[anie] się Holendrem), Van Abbe Muzeum i różne miejsca, Eindhoven, 2008; Where Everything Is Yet to Happen. 1st chapter: “Can you speak of this? -Yes, I can” (Gdzie wszystko jeszcze się nie wydarzyło. 1wszy rozdział: „Czy możesz o tym mówić? –Tak, mogę.”), I Sparort Bienniale, Banja Luka, Bośnia i Hercegowina, 2009.

Brał udział również w wystawach i festiwalach przez siebie organizowanych. Przez ponad dziesięć lat był aktywnym członkiem grup zajmującymi się działaniami dotyczącymi zmian społecznych i politycznych (w latach 2003-2007 współzałożyciel i członek „Anarchiści przeciwko ścianie”, grupy skupiającej się na wokół oporu wobec muru granicznego w Izraelu, 2002-2006 był współzałożycielem i uczestnikiem corocznego Festiwalu Aktywistów Izraelskich, 1995-2006 był członkiem zarządu i uczestnikiem społeczno-ekologicznej organizacji Green Action (Zielona Akcja), w 2000 r. współzałożyciel i członek Izraelskiego Centrum Niezależnych Mediów (Indymedia).